انواع فریم عینک و ویژگی‌های آن که اغلب فروشندگان هم نمیدانند

فریم عینک و ویژگی‌های آن

منظور از فریم عینک، همان قاب آن است. فریم‌ها بر اساس موادی که از آن ساخته شده‌اند به طور کلی در دو دسته بندی فلزی و پلاستیکی قرار می‌گیرند. البته فریم‌هایی نیز ساخته می‌شوند که ترکیبی از این دو جنس هستند. یک فریم با کیفیت و مناسب باید یک سری ویژگی‌ها داشته باشد. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به سبک بودن و دوام بالا، محکم بودن به جهت ثبات شکل قاب، ضد حساسیت بودن، داشتن ثبات رنگ و… اشاره کرد.

انواع فریم عینک و جنس آن

فریم‌ها جنس‌ و انواع مختلفی دارند، در ادامه از تعدادی از این فریم‌ها نام برده و در رابطه با آن‌ها توضیح مختصری داده می‌شود.

فریم پلاستیکی: در ساختار این فریم موادی مانند پروپیونات سلولز، اوپتیل، نایلون، استات سلولز و… به کار رفته است. تعداد زیادی از فریم‌ها ساخته شده از ماده استات سلولز هستند و چون این ماده قابل اشتعال نیست در عینک‌های ایمنی از آن استفاده می‌شود. در رابطه با نایلون نیز باید گفت از آنجایی که دوام این پلاستیک بالا است، برای زمان طولانی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اوپتیل به طور مناسبی صیقل‌دهی می‌شود ولی ایرادی که دارد این است که شکننده است.

فریم فلزی: در ساخت این نوع از فریم عینک، فلزهای متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله این فلزات، طلا، آلومینیوم، تیتانیوم، فولاد ضد زنگ می‌باشند. آلومینیوم تیره رنگ نمی‌شود و دوام بالایی دارد، همینطور از نظر وزن سبک است. قاب عینک تیتانیوم هم بسیار سبک و منعطف می‌باشد و بسیار با کیفیت است. فولاد ضد زنگ نیز ماده مستحکم خوبی برای استفاده در ساخت فریم عینک است.

فریم ترکیبی: این قاب ، از ترکیب جنس فلز و پلاستیک ساخته شده است. اصولا بدنه این قاب از جنس فلز است و دسته‌ها و طوقه از جنس پلاستیک می‌باشد.

فریم نیمه: این قاب عینک، مناسب افرادی است که از لحاظ دید دور مشکلی برایشان وجود ندارد ولی در دید نزدیک مشکل دارند.

و در نهایت اگر قصد تهیه فریم عینک طبی دارید، به جنس فریم، استحکام آن، تناسب آن با فرم صورت خود و رنگ آن توجه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.